• Światowy Dzień Życzliwości

• 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości, Wdzięczności, Pozdrowień i Tolerancji. W związku z tym wszyscy uczniowie naszej szkoły ubrali się tego dnia na żółto, ponieważ kolor żółty symbolizuje optymizm, serdeczność, pozytywną energię oraz poczucie własnej wartości. Co więcej, uczniowie oddziału zerowego oraz klasy pierwszej wysłuchali bajki terapeutycznej po tytułem „Razem raźniej i przyjaźniej”, którą przeczytały uczennice klasy siódmej. Następnie, bajka ta została przez dzieci zilustrowana. Klasy od drugiej do ósmej przygotowały „Tablicę Wdzięczności”. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy zatańczyli i zaśpiewali piosenkę po tytułem „Rozwiń swoje skrzydła”. Był to również dzień wolny od sprawdzianów, kartkówek i niespodziewanego pytania. Wszystkie te zdarzenia przyniosły wiele pozytywnych emocji i dużo dobrej energii. Dzień Dobrych Relacji zorganizowała Pani Anna Kamińska i Magdalena Wichlińśka.

• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole.

• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole. Z zadaniami zmierzyli się zarówno uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi. Wszyscy otrzymali certyfikaty, które potwierdzają znajomość tabliczki mnożenia.

• "SZKOŁA DO HYMNU"

• „Szkoła do hymnu” - uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu państwowego. Inicjatorem akcji był pan Sławomir Gwardecki

• GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW

• 3 listopada w klasie trzeciej odbyła się lekcja „Poczuj swoje emocje” w ramach programu profilaktycznego fundacji UNAWEZA- GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW.

Cel lekcji to rozwijanie umiejętności rozpoznawania i odczuwania emocji, zauważenia ich w momencie powstawania, ponieważ łatwiej radzić sobie z emocjami, gdy są one mniej nasilone. Dobrze również wiedzieć, jaka jest rola emocji, po co je w ogóle czujemy, oraz znać konstruktywne metody poradzenia sobie w emocjonalnie obciążającej sytuacji – często nadal dzięki wsparciu i pomocy innych.

W świat emocji podstawowych poprowadziła dzieci grupka bohaterów, którzy są reprezentacją czterech emocji: złości, strachu, radości i smutku. Na lekcji uczyliśmy się rozpoznawać te emocje, nazywać je oraz szczerze o nich rozmawiać na podstawie naszych zachowań i doświadczeń.

Dzieci prawidłowo dostrzegły, że każda emocja jest potrzebna w życiu człowieka. „Każda emocja daje mi informację o tym, co się dzieje ze mną lub z moim kolegą”:

-Złość daje znać, że granice zostały przekroczone.

-Smutek zatrzymuje, odbiera nam energię i zwraca uwagę na to, co utracone.

-Radość cieszy się z małych i dużych przyjemności, bawi.

-Strach ostrzega i zapewnia ochronę.

Wszystkie emocje są nam bardzo potrzebne! My, dorośli, nie możemy oczekiwać, że dzieci będą odczuwać tylko te przyjemne emocje. Nauka rozpoznawania emocji (u siebie i innych), a następnie zwiększenie świadomości, jak ta emocja objawia się w myślach, ciele czy zachowaniu, pozwoli dzieciom zrozumieć, że każda z emocji, nawet ta nieprzyjemna, jest dla dziecka ważnym sygnałem, który należy jedynie właściwie przeczytać. Wszystkie emocje warto akceptować, ponieważ mówią nam o czymś ważnym, są dla nas i innych drogowskazem. Co istotne i co warto zapamiętać: to nie emocje ranią, a zachowania. To zrozumiałe, że nie wszystkie zachowania pod wpływem emocji (np. złości) są akceptowalne. Natomiast zanim zaczniemy od dziecka oczekiwać, że nauczy się samoregulacji emocjonalnej, najpierw warto nauczyć je rozpoznawania potrzeb i adaptacyjnych strategii ich zaspokajania.

Pamiętajmy, że każda sytuacja jest unikatowa, dlatego ważne jest, aby dostosować podejście do indywidualnych potrzeb. Najważniejsze jest, by pokazać dziecku , że my rodzice, wychowawcy, nauczyciele   jesteśmy tam dla niego i jesteśmy Gotowie go wspierać.

Anna Kamińska