• Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu

          • Szanowni Państwo,
             
            Serdecznie zapraszamy Państwa i Państwa uczniów do udziału w warsztatach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”, które odbędą się 22 kwietnia w godzinach 11:40-13:45. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Pan Andrzej Duda.
             
            22 kwietnia tradycyjnie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Pierwotnie planowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Klimatu, że laureaci projektu edukacyjnego Fundacji BOŚ „Postaw na Słońce” zostaną w tym dniu zaproszeni na podobne warsztaty do gmachu Ministerstwa w Warszawie. Pandemia koronawirusa zmusiła nas do zmiany formuły tego wydarzenia. Ale wierzę, że warsztaty w sieci nic nie stracą ze swego waloru edukacyjnego i będą dla uczniów urozmaiceniem ich codziennych zajęć szkolnych prowadzonych on-line. Co więcej, pozwoliło to rozszerzyć grono uczestników na wszystkich zainteresowanych uczniów.

            Bardzo cieszymy się, że zaproszenie na spotkanie z Państwem i młodzieżą tak chętnie przyjął Pan Michał Kurtyka, minister klimatu. Jest gotów wysłuchać Waszych opinii i odpowiedzieć na pytania. Bardzo liczymy na konstruktywną dyskusję i zachęcamy do aktywnego udziału.

            Oprócz wideoczatu z ministrem klimatu, w warsztatach wezmą także udział znani i lubiani naukowcy: biolog dr Mariusz Gogól i fizyk dr Tomasz Rożek. Nie wątpię, że w przystępnej formie opowiedzą czym grozi globalne ocieplenie, jak mu zapobiegać i jaką rolę odegra w tym rozwój Odnawialnych Źródeł Energii.

            Dla wytrwałych proponujemy także warsztaty filmowe z Szymonem Chałupką, autorem vloga „Filmujemy!”. Pamiętajmy, że jednym z elementów projektu edukacyjnego „Postaw na Słonce” jest konkurs filmowy.

            Jak wziąć udział w warsztatach? To niezwykle proste. Wystarczy z domowego komputera wejść 22 kwietnia o godz. 11:40 na stronę www.dzienziemiwmk.pl i postępować zgodnie z instrukcjami na stronie. Interaktywny formularz poprosi Państwa o podstawowe informacje: imię, numer i nazwę szkoły, miejscowość i czy jesteście Państwo nauczycielem czy uczniem. Po zarejestrowaniu staniecie się Państwo pełnoprawnymi uczestnikami warsztatów, będziecie mogli obejrzeć wykłady i wziąć udział w czacie, za pośrednictwem którego możecie także zadać pytania ministrowi klimatu i ekspertom.
                
            Będziemy wdzięczni jeżeli zechcecie Państwo przekazać nasze zaproszenie i zachęcić do udziału Państwa uczniów. Podobnie jak projekt edukacyjny „Postaw na Słońce”, warsztaty skierowane są do młodzieży z klas 7-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy uczniowie i nauczyciele, także ci, którzy nie brali udziału w projekcie edukacyjnym „Postaw na Słońce”.

            Partnerami wydarzenia są: Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. W załączeniu znajdziecie Państwo więcej informacji na temat programu warsztatów.
             
            Zapraszamy 22 kwietnia!

            Z poważaniem,
            Radosław Żuk
            Prezes Fundacji BOŚ


            Wiadomość wysłana przez:
            Fundacja Banku Ochrony Środowiska
            Żelazna 32,00-832, Warszawa
            515-114-639
            postawnaslonce@fundacjabos.pl
            dzien-Ziemi.png

             

          • Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych

          • Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
            przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.
            Radosnego, wiosennego nastroju,
            serdecznych więzi w gronie rodziny i wśród przyjaciół
            oraz wesołego "Alleluja".

            życzy Dyrektor, Rada Pedagogiczna i Pracownicy Obsługi

          • Świąteczny Konkurs na Kartę Wielkanocną

          • Biblioteka Szkoły Podstawowej w Śmiłowicachzaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznymna "Kartkę dla Babci i Dziadka".

            Wystarczy, że uczniowie klas I - III, IV - VI, VII - VIII wykonają samodzielnie kartę wielkanocną i prześlą jej zdjęcie na stronę Biblioteki lub stronę Szkoły.

            Wszystkie kartki zostaną opublikowane na stronie szkoły i szkolnym facebooku.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po feriach wielkanocnych.W każdej z 3 kategorii wiekowej przyznamy nagrody rzeczowe.

            Kartki które wykonacie na konkurs możecie w czasie świąt przesłać lub wręczyć osobiściewraz z życzeniami swoim Babciom i Dziadkom.

          • INFORMACJA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

          • INFORMACJA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŚMIŁOWICACH

             

            1. W związku z zawieszeniem zajęć w szkole proces edukacyjny będzie realizowany zdalnie:

            1. każdy uczeń zobowiązany jest do realizacji zajęć z poszczególnych przedmiotów w systemie zdalnym,  

            2. zasady komunikacji z uczniami określa nauczyciel z uwzględnieniem opublikowanych adresów e-mail,

             

            http://spsmilowice.cba.pl/mat-edu/adresy.html

             

            1. w nauczaniu wykorzystana jest komunikacja przy pomocy strony

            https://drive.google.com/drive/folders/1eATr2Q4zrSolU-SoJYv79mNaYOz7NQH7

             

            1. Przygotowane przez nauczyciela materiały będą zawierać kolejne treści  z podstawy programowej oraz będą:

            a) zgodne z zatwierdzonym rozkładem materiału i planem lekcji,

            b) dostosowane do możliwości uczniów z uwzględnieniem różnych potrzeb edukacyjnych,    w tym niepełnosprawności,

            c) przygotowane z zastosowaniem oprogramowania ogólnodostępnego (darmowego).

             

            1. Zdalne ocenianie wiedzy i umiejętności będzie się odbywać na podstawie opracowanych przez nauczycieli form, dostosowanych do przedmiotu i możliwości zdalnego nauczania:

            1. nauczyciele na bieżąco będą informowali uczniów o wystawionej ocenie,

            2. oceny będą na bieżąco uzupełniane w dzienniku elektronicznym, (dostęp dla nauczycieli i dyrekcji),

            3. wychowawca, na prośbę rodzica udziela informacji o ocenach ucznia.

             

            Realizacja podstawy programowej na odległość i ocenianie uczniów będzie monitorowane przez dyrekcję szkoły za pomocą dziennika elektronicznego, który wprowadzono w naszej placówce na okres próbny w styczniu br.

             

            Wszystkie wątpliwości należy wyjaśniać na bieżąco z nauczycielem przedmiotu, wychowawcą lub dyrekcją szkoły. Nauczyciele pełnią dyżury telefoniczne we wtorek i czwartek w godz. 9:00-15:00.

            Numery telefonów dostępne są u wychowawców klas.

          • Przerwa świąteczna

          • Szanowni Państwo,

            uprzejmie informuję, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

            Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

            Informacja na ten temat została opublikowana na naszej stronie https://www.gov.pl/web/edukacja/wiosenna-przerwa-swiateczna-2020-r

            Podstawy prawne:

            1.     Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U.z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) - § 3 ust.1 pkt 3. 

            2.     Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).

            3.     Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświatyw związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).

            Z poważaniemAnna OstrowskaRzecznik Prasowy MEN

             

          • Zarządzenie dyrektora szkoły w sprawie zdalnego nauczania

          • Zarządzenie dyrektora szkoły nr 04/2020 z dnia 25 marca 2020 roku   
            na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej  
             z dnia 20 marca 2020 r.  
            w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia  
             funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem,  
            przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19  


                
            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach ogłasza, co następuje:  
             
            §1. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły, tj. od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku, szkoła prowadzi działalność na odległość, zwaną dalej zdalnym nauczaniem, wykorzystując do tego metody i techniki jakimi dysponuje.  
            §2. Podstawową formą zdalnego nauczania oraz kontaktu nauczycieli z uczniami i rodzicami jest strona: https://drive.google.com/…/1eATr2Q4zrSolUSoJYv79mNaYOz7NQH7 i poczta e-mail nauczycieli i wychowawców: http://spsmilowice.cba.pl/mat-edu/adresy.html 
            §3. Dopuszcza się również inne formy wspomagające takie jak: kontakt telefoniczny, komunikatory, grupy społecznościowe.  
            §4. Za pomocą ww. strony uczniowie zgodnie z planem zajęć otrzymują materiały do zdalnej nauki. Wskazane jest  wysyłanie materiałów z minimum jednodniowym wyprzedzeniem, co jest związane z  koniecznością pomocy rodzicielskiej.   
            §5. W trakcie nauki zdalnej uczniowie/rodzice mogą kontaktować się z nauczycielami, celem wyjaśniania pojawiających się trudności lub jakichkolwiek niejasności drogą e-mail, lub telefonicznie (wtorek i czwartek w godz. 9:00-15:00). 
            §6. W procesie nauki zdalnej istnieje konieczność indywidualizacji nauczania, czyli dostosowania realizowanych treści oraz zadawanych prac do możliwości psychofizycznych uczniów.  
            §7. Nadrzędnym celem zdalnego nauczania jest równomierne obciążenie uczniów                                w poszczególnych dniach nauki oraz łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych oraz bez ich użycia.  
            §8. Potwierdzeniem obecności przez ucznia w zdalnych zajęciach w klasach starszych jest odebranie przez niego wiadomości, natomiast w młodszych klasach odebranie wiadomości przez rodzica.   
            §9. Monitorowanie postępów w nauce oraz sposób weryfikacji wiedzy  i umiejętności uczniów ustala każdy z nauczycieli. Po akceptacji dyrektora szkoły, informację przekazuje uczniom oraz rodzicom.  
            §10. Zajęcia zdalne mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia rekomendowanych przez MEN:  

            a. materiały edukacyjne

            – polecane platformy, strony i serwisy internetowe:  

            • epodreczniki.pl  

            • Portal wiedzy dla nauczycieli  

            • Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych  

            • Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”  

            • Portal lektury.gov.pl  

            • Strona Centrum Nauki Kopernik  

            • Portale edukacyjne IPN:

            Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia  

            • Strona Krajowego Biura Programu eTwinning  

            • Serwis Ninateka  

            • Serwis Muzykoteka Szkolna  

            • Biblioteka Cyfrowa Polona  

            • Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji  

            • Serwis Telewizji Polskiej  

            • Serwis Polskie Radio Dzieciom  

            • inne materiały wskazane przez nauczyciela;  

            b. przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem   i dających podstawę do oceny pracy ucznia , 
            c. z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem i rodzicem , 
            d. przez informowanie rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia w domu.  
            §11. Uczniom klas ósmych należy zapewnić warunki, w których mogą powtarzać i utrwalać wiedzę niezbędną do egzaminów. Dla tych uczniów treści kształcenia oraz ilość zadań             z pozostałych przedmiotów powinna być ograniczona do wymagań koniecznych zapisanych w podstawach programowych z poszczególnych przedmiotów.  
            §12. W klasach 1- 3 realizowanie lekcji w sposób zdalny wymaga pomocy  i kontroli rodziców.  
            §13. Szczególną opieką należy objąć uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, poprzez dostosowanie wiadomości i umiejętności do ich indywidualnych możliwości intelektualnych  i edukacyjnych.  
            §14. Nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne mają za zadanie wspomagać uczniów z opanowaniem treści (pracę dokumentować w kalendarzu, notatniku…). Nauczyciel logopedii  prowadzi zajęcia poprzez zamieszczanie zadań na ww. stronie i kontakt indywidualny z rodzicami i uczniami. (pracę dokumentować                    w kalendarzu, notatniku…).

            §15. Wychowawcy zobowiązani są do nadzorowania zdalnej pracy uczniów (kontrola ocen           w dzienniku elektronicznym) i bieżącego kontaktu z nauczycielami przedmiotów                        i rodzicami.   
            §16. Nauczyciele świetlicy, pedagog, psycholog, bibliotekarz  mają  za zadanie służyć wsparciem wychowawcom, dzieciom i  rodzicom w wykonywaniu zdalnej nauki. Prace należy dokumentować w swoim kalendarzu lub zeszycie. 
            §17. Rodzice dzieci objętych edukacją wczesnoszkolną powinni być informowani                                o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji.  
            §18. Dzienny rozkład zajęć oraz dobór narzędzi pracy zdalnej powinien uwzględniać zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną oraz potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i młodzieży.   §19. Kontakt dyrektor-nauczyciel odbywać się będzie systematycznie poprzez platformę dziennika elektronicznego, kontakt telefoniczny, wysłanie wiadomości sms i pocztą email. 
            §20. Kontakt dyrektor-rodzic i nauczyciel-rodzic odbywać się będzie systematycznie pocztą e-mail, podczas dyżuru telefonicznego (wtorek  i czwartek w godz. 9:00-15:00), możliwy jest także kontakt za pomocą portali społecznościowych. 
            §21. Kontrola zrealizowanych treści programowych będzie odbywać się między innymi poprzez:  
            a. analizę wpisów tematów zajęć do dziennika elektronicznego, 
            b. analizę zamieszczanych treści  na stronie

            https://drive.google.com/…/1eATr2Q4zrSolU SoJYv79mNaYOz7NQH7 
            c. sprawozdania nauczycieli z realizacji podstawy programowej po zakończeniu nauki zdalnej, 
            d. kontakty telefoniczny i pocztą e-mail  z rodzicami uczniów i uczniami.  
            §22. Po powrocie do szkoły nastąpi powtórzenie oraz usystematyzowanie wiadomości i umiejętności uczniów.  
            §23. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia   


          • Ankieta "Granie na ekranie"

          • Szanowni Państwo,

            Nasza szkoła została poproszona przez FUNDACJĘ DBAM O MÓJ Z@SIĘG o przeprowadzenie wśród uczniów ankiet wśród uczniów. Badanie jest całkowicie anonimowe i dobrowolne. Obecnie nie jest to możliwe w pracowni komputerowej, jednak można wziąć w nim udział we własnym domu pod kontrolą rodziców, o ile dysponujemy własnym komputerem i łączem internetowym. Jeżeli zdecydujecie się na udział ucznia/uczennicy naszej szkoły przed wypełnieniem ankiety trzeba wprowadzić kod przydzielony naszej szkole: 440310 i dostarczyć do szkoły, po przerwie w zajęciach dydaktycznych, podpisany przez rodziców druk zgody rodziców.

            Więcej informacji na stronie: https://dbamomojzasieg.com/granienaekranie/badania/

             

             

            Druk zgody rodziców:  https://dbamomojzasieg.com/wp-content/uploads/2019/11/ZA%C5%81.-NR-2.-ZGODA-RODZIC%C3%93W.pdf

             

          • Dzieci uczą rodziców w domu!

          • W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci. W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

            Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz 4 zadania do wykonania. By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.

             

            Materiały można pobrać pod adresem:

            https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

          • Informacja dla rodziców i uczniów

          • Zajęcia w Szkole Podstawowej w Śmiłowicach są od jutra odwołane. Szkoła zapewnia opiekę na świetlicy dla dzieci w godzinach 6.40 - 15.30 w najbliższy czwartek (12.03.2020 r.) i ewentualnie w piątek (13.03.2020 r).

            Od czwarteku (12.03.2020 r.) nie kursują autobusy i nie będą wydawane obiady. Od poniedziałku (16.03.2020 r.) wszystkie szkoły są zamknięte (nie będzie opieki na świetlicy).

            Dyrektor Szkoły

          • Procedura nadania imienia swojej placówce

          • Śmiłowice, dn. 01.03.2020r.

             

            Szkoła Podstawowa w Śmiłowicach rozpoczęła procedurę nadania imienia swojej placówce. Do końca marca organy szkoły; Samorząd Uczniowski, Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców wytypują swojego kandydata. W kwietniu br. odbędą się wybory patrona szkoły. W kolejnych miesiącach planujemy działania mające na celu popularyzację postaci patrona naszej szkoły m.in. wystawy, konkursy itp.

            Bardzo ważnym krokiem w działaniach związanych z procesem otrzymania imienia przez Szkołę jest zakup sztandaru, symbolu tożsamości i wspólnoty, łączącego tych, którzy chcą urzeczywistniać te same wartości i będącym również znakiem ciągłości i trwania szkoły.

            W związku z tym, że uroczystość nadania szkole imienia wiąże się z wieloma kosztami, zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o pomoc w organizacji naszego przedsięwzięcia, w tym o wsparcie finansowe tego wydarzenia. Za każdą okazaną formę wsparcia oferujemy:

            • wpis do księgi pamiątkowej,
            • podziękowanie wygłoszone w trakcie uroczystości,
            • możliwość wykorzystania własnych materiałów promocyjnych z tytułem„Sponsor” w trakcie trwania obchodów.

            Jesteśmy również otwarci na inne sposoby promocji. W realizację zadania wkładamy własne siły oraz środki, natomiast okazane przez Państwa wsparcie zostanie przeznaczone między innymi na:

            • wydanie Księgi Pamiątkowej,
            • wykonanie Sztandaru Szkoły, zakup  rękawiczek oraz szarf,
            • zakup gabloty do Kącika Patrona,
            • przygotowanie uroczystości nadania imienia,
            • odnowienie sal lekcyjnych.

            Wierzymy, że Państwa pomoc umożliwi zrealizowanie zamierzonej inicjatywy, będzie wspaniałym wkładem w edukację i wychowanie młodych ludzi poprzez dawanie godnego naśladowania przykładu zaangażowania w sprawy społeczne i publiczne.

            Bliższe informacje na temat procedury można uzyskać w sekretariacie szkoły  pod numerem tel.54 284 51 86, tel. 790770409. Wszelkie pytania można kierować również na adres e-mail: szkolasmilowice@poczta.onet.pl 

            Licząc na Państwa pozytywną reakcję, podajemy nr konta, na które można dokonywać wpłat:

            Konto Rady Rodziców przy SP w Śmiłowicach

            nr rachunku bankowego:   96 9557 0006 0015 1233 3000 0001

            z dopiskiem „Darowizna - Patron”.

             

            Z wyrazami szacunku

            Dyrektor Szkoły Podstawowej

            w Śmiłowicach

            mgr Wioletta Krysztoforska

          • Debata "W poszukiwaniu Patrona"

          • 28 lutego w remizie OSP w Śmiłowicach odbyła się debata „W poszukiwaniu Patrona Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach”. W debacie uczestniczyli zaproszeni goście-pasjonaci historii związani z regionem, wójt gminy Choceń, mieszkańcy Śmiłowic, absolwenci, rodzice, uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły.

            Po przywitaniu Wszystkich przez Panią dyrektor Wiolettę Krysztoforską i wprowadzeniu w temat, głos zabrał Pan Sławomir Gwardecki – wieloletni dyrektor, nauczyciel historii w naszej szkole, który przedstawił autorską  prezentację multimedialną i scharakteryzował krótkie biogramy kandydatów wytypowanych przez nauczycieli, rodziców i sympatyków szkoły.

            Następnie głos zabrali nasi goście: Pan Mirosław Orliński-pasjonat zajmujący się dziejami dawnej gminy Śmiłowice i wieloletni jej mieszkaniec, Pan Arkadiusz Ciechalski - autor książki „Cukrownia w Choceniu” oraz wielu artykułów dotyczących wybitnych osobistości naszego regionu, Pan Roman Nowakowski-wójt gminy Choceń oraz mieszkańcy , rodzice i nauczyciele.

            Po ogromnej, arcyciekawej dawce historii, charakterystyce i anegdotach o  kandydatach, przedstawionych przez prelegentów oraz dyskusji - odnotowano następujące wnioski, propozycje i wskazania na Patrona naszej szkoły:

            1. Z uwagi na tysiącletnią tradycję, obszar i znaczenie dawnej gminy Śmiłowice, a co za tym idzie  duży udział jej mieszkańców w  Powstaniach Narodowych (Kościuszkowskie, Styczniowe) na ziemiach naszego regionu- patron powinien być zbiorowy.

            2. Podano również pod uwagę patrona zbiorowego - Powstańców Warszawskich z uwagi na udział w Powstaniu  członków rodziny Wajcowiczów i Findeisenów.

            3. Pod uwagę brana była propozycja Tadeusza Findeisena- właściciela majątku Śmiłowice, założyciela Banku Kujawskiego we Włocławku, Zakładów Mięsnych w Czerniewicach i Cukrowni w Choceniu- jako działacza i przedsiębiorcy wybiegającego w przyszłość.

            4. Wymieniono również Jadwigę i Janinę Wiśniewskie- zasłużone nauczycielki Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach, które w czasie wojny prowadziły tajne nauczanie na terenie Śmiłowic i Powiatu Włocławskiego.

            5. Wspomniano również o postaciach historycznych, jak Kazimierz Wielki, czy Konstanty Wolicki.

            6. Postacią, nad którą najbardziej się pochylono (poddaną do dyskusji przez rdzennego mieszkańca Śmiłowic -Pana Andrzeja Bińkowskiego) na Patrona, z którym może identyfikować się współczesna młodzież była harcerka i bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Wajcowicz ps. "Hanka Kołczanka" urodzona i mieszkająca w Śmiłowicach. Postać ta zyskała aprobatę innych uczestników debaty, którzy również dostrzegli Jej uniwersalność, etos moralny godny do naśladowania oraz namacalne udokumentowanie historyczne (miejsce pochówku, Krzyż Walecznych, mural na Woli w Warszawie) .

            7. Wszyscy debatujący byli zgodni co do tego, że Patronem szkoły powinna być Osoba, bądź Osoby związane z naszym regionem lub szkołą,  wyraziste, godne naśladowania i przemawiające do młodych ludzi.

            A Państwo, co myślą na ten temat? Zapraszamy do dyskusji...

            mgr Anna Kamińska

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach 20 lutego br. gościli swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.
            Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Dzieci pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce. Występy były piękne, można by rzec profesjonalne. Wnuczęta złożyły życzenia i zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców klas I-III. Był też tort i były też tańce i był to cudowny dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. 
            Dziękujemy Babciom i Dziadkom za wspólnie spędzony czas. 
                            Społeczność Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach kultywują tradycję regionu.

          • 20 lutego br. w Szkole Podstawowej w Śmiłowicach odbyła się żywa lekcja tradycji regionu. Wszyscy  uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili tłusty czwartek zgodnie z tradycją, kosztując przepysznych pączków. Przez cały dzień odwiedzały szkołę kolorowe, roztańczone korowody grup zapustnych.

            Uczniowie SP Śmiłowice postanowili przyłączyć się do obchodów. Odziani  w kolorowe stroje, radosnym, roztańczonym krokiem  z uśmiechem na twarzy ruszyli w drogę.  Opiekę nad dziećmi sprawowali chętni rodzice; P.Ewa Wojciechowska, P.Monika Dubacka, P.Ewelina Szymańska wraz z nauczycielką P.Pauliną Trzcińską. O kujawskich zapustach z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach można poczytać na portalu DzieńDobryWloclawek, zapraszamy do lektury; https://ddwloclawek.pl/pl/15_fotorelacje/379_inne/13486_kujawskie-zapusty-w-smilowicach.html

          • Wybór Patrona Szkoły

          • Dyrekcja i Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach serdecznie zapraszają rodziców, absolwentów, mieszkańców i wszystkich chętnych do udziału w debacie dotyczącej wyboru PATRONA naszej szkoły.Debata odbędzie się 28 lutego br. o godz. 17:00 w Remizie OSP Śmiłowice.