Zarządzenie dyrektora szkoły nr 04/2020 z dnia 25 marca 2020 roku
na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 20 marca 2020 r.
w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia
funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem,
przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach ogłasza, co następuje:
§1. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły, tj. od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku, szkoła prowadzi działalność na odległość, zwaną dalej zdalnym nauczaniem, wykorzystując do tego metody i techniki jakimi dysponuje.
§2. Podstawową formą zdalnego nauczania oraz kontaktu nauczycieli z uczniami i rodzicami jest strona: https://drive.google.com/…/1eATr2Q4zrSolUSoJYv79mNaYOz7NQH7 i poczta e-mail nauczycieli i wychowawców: http://spsmilowice.cba.pl/mat-edu/adresy.html
§3. Dopuszcza się również inne formy wspomagające takie jak: kontakt telefoniczny, komunikatory, grupy społecznościowe.
§4. Za pomocą ww. strony uczniowie zgodnie z planem zajęć otrzymują materiały do zdalnej nauki. Wskazane jest wysyłanie materiałów z minimum jednodniowym wyprzedzeniem, co jest związane z koniecznością pomocy rodzicielskiej.
§5. W trakcie nauki zdalnej uczniowie/rodzice mogą kontaktować się z nauczycielami, celem wyjaśniania pojawiających się trudności lub jakichkolwiek niejasności drogą e-mail, lub telefonicznie (wtorek i czwartek w godz. 9:00-15:00).
§6. W procesie nauki zdalnej istnieje konieczność indywidualizacji nauczania, czyli dostosowania realizowanych treści oraz zadawanych prac do możliwości psychofizycznych uczniów.
§7. Nadrzędnym celem zdalnego nauczania jest równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach nauki oraz łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych oraz bez ich użycia.
§8. Potwierdzeniem obecności przez ucznia w zdalnych zajęciach w klasach starszych jest odebranie przez niego wiadomości, natomiast w młodszych klasach odebranie wiadomości przez rodzica.
§9. Monitorowanie postępów w nauce oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów ustala każdy z nauczycieli. Po akceptacji dyrektora szkoły, informację przekazuje uczniom oraz rodzicom.
§10. Zajęcia zdalne mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia rekomendowanych przez MEN:
a. materiały edukacyjne
– polecane platformy, strony i serwisy internetowe:
• epodreczniki.pl
• Portal wiedzy dla nauczycieli
• Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
• Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
• Portal lektury.gov.pl
• Strona Centrum Nauki Kopernik
• Portale edukacyjne IPN:
Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
• Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
• Serwis Ninateka
• Serwis Muzykoteka Szkolna
• Biblioteka Cyfrowa Polona
• Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
• Serwis Telewizji Polskiej
• Serwis Polskie Radio Dzieciom
• inne materiały wskazane przez nauczyciela;
b. przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia ,
c. z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem i rodzicem ,
d. przez informowanie rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia w domu.
§11. Uczniom klas ósmych należy zapewnić warunki, w których mogą powtarzać i utrwalać wiedzę niezbędną do egzaminów. Dla tych uczniów treści kształcenia oraz ilość zadań z pozostałych przedmiotów powinna być ograniczona do wymagań koniecznych zapisanych w podstawach programowych z poszczególnych przedmiotów.
§12. W klasach 1- 3 realizowanie lekcji w sposób zdalny wymaga pomocy i kontroli rodziców.
§13. Szczególną opieką należy objąć uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, poprzez dostosowanie wiadomości i umiejętności do ich indywidualnych możliwości intelektualnych i edukacyjnych.
§14. Nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne mają za zadanie wspomagać uczniów z opanowaniem treści (pracę dokumentować w kalendarzu, notatniku…). Nauczyciel logopedii prowadzi zajęcia poprzez zamieszczanie zadań na ww. stronie i kontakt indywidualny z rodzicami i uczniami. (pracę dokumentować w kalendarzu, notatniku…).
§15. Wychowawcy zobowiązani są do nadzorowania zdalnej pracy uczniów (kontrola ocen w dzienniku elektronicznym) i bieżącego kontaktu z nauczycielami przedmiotów i rodzicami.
§16. Nauczyciele świetlicy, pedagog, psycholog, bibliotekarz mają za zadanie służyć wsparciem wychowawcom, dzieciom i rodzicom w wykonywaniu zdalnej nauki. Prace należy dokumentować w swoim kalendarzu lub zeszycie.
§17. Rodzice dzieci objętych edukacją wczesnoszkolną powinni być informowani o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji.
§18. Dzienny rozkład zajęć oraz dobór narzędzi pracy zdalnej powinien uwzględniać zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną oraz potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i młodzieży. §19. Kontakt dyrektor-nauczyciel odbywać się będzie systematycznie poprzez platformę dziennika elektronicznego, kontakt telefoniczny, wysłanie wiadomości sms i pocztą email.
§20. Kontakt dyrektor-rodzic i nauczyciel-rodzic odbywać się będzie systematycznie pocztą e-mail, podczas dyżuru telefonicznego (wtorek i czwartek w godz. 9:00-15:00), możliwy jest także kontakt za pomocą portali społecznościowych.
§21. Kontrola zrealizowanych treści programowych będzie odbywać się między innymi poprzez:
a. analizę wpisów tematów zajęć do dziennika elektronicznego,
b. analizę zamieszczanych treści na stronie
https://drive.google.com/…/1eATr2Q4zrSolU SoJYv79mNaYOz7NQH7
c. sprawozdania nauczycieli z realizacji podstawy programowej po zakończeniu nauki zdalnej,
d. kontakty telefoniczny i pocztą e-mail z rodzicami uczniów i uczniami.
§22. Po powrocie do szkoły nastąpi powtórzenie oraz usystematyzowanie wiadomości i umiejętności uczniów.
§23. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia